Kā jebkurās sacensībās, lai tajās varētu piedalīties, vispirms ir jāzina to noteikumi. Daiļslidošanas sacensībās katrā kategorijā ir jāslido divas programmas, kopš 2010./2011. g. sezonas, arī deju pāriem – obligātā programma (short program saīs. SP; dejās short dance, saīs SD) un izvēles programma (free skating, saīs. FS; dejās free dance, saīs. FD). Drīkst rīkot arī sacensības, kurās slido vienu programmu, kas tādā gadījumā drīkst būt tikai izvēles programma (ISU 2010, ER).
 
Programmu ilgumi (ISU 2010, ER):
  • obligātā programma: 2 minūtes 50 sekundes, bet drīkst būt arī mazāk;
  • izvēles programma (tikai pieaugušo konkurencē):
                            vīriešiem – 4 minūtes 30 sekundes
                            sievietēm – 4 minūtes 
                            pāriem – 4 minūtes 30 sekundes
                            deju pāriem – 4 minūtes
 
Laiks tiek skaitīts no brīža, kad daiļslidotājs uzsāk slidojumu, līdz brīdim, kad pilnībā apstājas programmas izskaņā (ISU 2010, ER).
 
Gan obligātajā, gan izvēles programmā tiek vērtēti programmas tehniskie elementi (Technical Element Score saīs. TES) un programmas komponentes (Program Component Score saīs. PCS). Kopējais rezultāts tiek iegūts saskaitot abu kopsummu par obligāto programmu un abu kopsummu par izvēles programmu. Vietas tiek sadalītas attiecīgi pēc iegūto punktu skaita un uzvar daiļslidotājs ar vislielāko punktu kopsummu (ISU 2010, ER).
 
Vēl noteikti jāpiemin par tērpiem. Par tiem minēts ISU izstrādātajos noteikumos, 500. likuma 2. punktā:
„ISU čempionātos, Ziemas Olimpiskajās spēlēs un citās starptautiskajās sacensībās, sportistu apģērbam jābūt atturīgam, cienīgam un piemērotam sportiskām sacensībām, nevis pārmērīgi uzkrītošam un teatrālam tā dizainā. Taču ir pieļaujams, ka apģērbs atspoguļo izvēlētās mūzikas raksturu.
 
a) Apģērbs nedrīkst pieļaut pārmērīga kailuma efektu. Vīriešiem kājās jābūt biksēm, triko nav atļauts. Aksesuāri un cita veida rotaslietas nav pieļaujamas.
b) Apģērbs, kas nav saskaņā ar noteikumiem ir sodāms ar soda punktu -1.0 baļļu apmērā” (ISU 2010, ER).
 
Tik pat svarīgs pamatnoteikums ir arī par muzikālo pavadījumu. Vienslidotājiem un pāriem muzikālajā pavadījumā nav pieļaujams vokāls. Ja šis noteikums tiek pārkāpts, tas sodāms ar soda punktu -1.0 baļļu apmērā. Viens no pēdējo gadu spilgtākajiem piemēriem šajā gadījumā, ir no 2008. gada Pasaules čempionāta Gēteborgā, kur pēc obligātās programmas Francijas daiļslidotājam Braienam Žubēram (Brian Joubert) tika noņemts -1.0 punkts par to, ka muzikālajā pavadījumā bija saklausāms vokāls (video var aplūkot šeit: http://www.youtube.com/watch?v=cLfIpdpLncU). Šis soda punkts uzreiz izraisīja asas diskusijas, tā kā šī konkrētā mūzika jau bija izmantota pirms tam, un nekādi soda punkti netika noņemti, kā arī fakts, ka līderu pozīcijās ciņa ir vēl jo sīvākā un katrs zaudētais punkts var „dārgi maksāt”. Lai gan Francijas federācija sportā uz ledus iesniedza oficiālu protestu ISU, šis protests tika noraidīts. Savukārt deju pāriem, gan īsajā dejā, gan izvēles dejā vokāls muzikālajā pavadījumā ir pieļaujams. Tomēr cita veida pārkāpums deju pāru muzikālajā pavadījumā, izvēles dejā, sodāms ar soda punktu -2.0 baļļu apmērā (ISU 2010, ER).
 
Maza nianse, bet tomēr, kas diemžēl atgadās salīdzinoši bieži, ir, kad dažādu apstākļu dēļ daiļslidotājs pēkšņi programmas vidū pārtrauc slidot. Parasti tā ir vienkārša slidzābaka atšņorēšanās, vai spēcīgs kritiens, kas liek daiļslidotājam uz brīdi pārtraukt programmas izpildi. Un te skatītājam rodas jautājums, cik ilgs laiks tiek dots, līdz brīdim, kad slidotājs izlemj turpināt slidot vai nē. Atbilde ir trīs minūtes. Tālāk galvenajam tiesnesim ir jānolemj, no kuras vietas daiļslidotājs atsāk slidojumu, un tas jāpaziņo pārējiem tiesnešiem (ISU 2010, ER). Taču par šo pārtraukumu daiļslidotājam, vai pārim pienākas -2.0 soda punkti. Soda punkti netiek piešķirti tikai tad, ja programma tika pārtraukta no daiļslidotāja neatkarīgu iemeslu dēļ, piemēram, problēmas ar tehnisko aprīkojumu, skatītāju iejaukšanās, u.tml.(ISU 2008, ER).
 
Daiļslidošanas sezona parasti ilgst no septembra līdz aprīlim. Ar kādām sacensībām to iesākt, tas ir pašu daiļslidotāju ziņā, vai ar vietēja mēroga, vai starptautiska mēroga. Tomēr visas sezonas garumā pastāv sezonas nozīmīgākās sacensības. Daiļslidošanas gadījumā tās ir sekojošas: ISU Grand Prī sērija un fināls (The ISU Grand Prix of Figure Skating and Final), ISU Eiropas čempionāts daiļslidošanā (ISU European Figure Skating Championships), ISU Četru Kontinentu čempionāts daiļslidošanā (ISU Four Continents Figure Skating Championships), ISU Pasaules čempionāts daiļslidošanā (ISU World Figure Skating Championships), ISU Pasaules komandu trofejas izcīņa daiļslidošanā (ISU World Team Trophy in Figure Skating), kā arī ik pēc četriem gadiem Ziemas Olimpiskās spēles (ISU 2010, ER).
 
*Turpinājumā vēl sekos ieskats galvenajos tehniskajos elementos un to izpildē...
 
Tulkojums no angļu val.: Krista Želnina
 
Avoti:
International Skating Union 2008. Deductions/Bonus. http://www.usfigureskating.org/content/SP_Deductions.pdf.
International Skating Union Constitution & General Regulations accepted on 2010, Lausanne, pp. 97-98.
International Skating Union ISU Grand Prix 2010 – 11 Announcement 2010, Lausanne, pp. 2-7.
International Skating Union Special Regulations and Technical Rules Single and Pair Skating and Ice Dance 2010, Lausanne, pp. 11; 20-22;27-33; 89; 90-92; 97; 103; 107; 118; 149; 152.